Puchar Polski w piłce nożnej jest rozgrywanym co roku turniejem z udziałem polskich drużyn piłkarskich. To drugi najważniejszy tytuł w polskim futbolu po mistrzostwie Polski w I lidze (Idea Ekstraklasie).
Każda drużyna, biorąca udział w każdej polskiej klasie rozgrywkowej ma prawo do startu w Pucharze. Kluby z niższych lig uczestniczą w lokalnych eliminacjach i zwycięzcy ich dołączają do drużyn pierwszej i drugiej ligi w pierwszej rundzie turnieju. W I rundzie każda drużyna rozgrywa jeden mecz, na stadionie teoretycznie słabszej drużyny z pary przeciwników. Najlepsze zespoły z I rundy awansują do fazy grupowej. Grup jest 8, po 4 zespoły. W każdej grupie wszystkie zespoły grają ze sobą, po dwa mecze z jedną drużyną u siebie i na wyjeździe. Najlepsze dwie drużyny z każdej grupy awansują do 1/8 finału, następnie najlepsi kolejno do ćwierćfinału, półfinału i finału. Od 1/8 do końca rozgrywane są mecze z zasadą meczu i rewanżu - u siebie i na wyjeździe. Zwycięzca turnieju bierze udział w Superpucharze.

Puchar Polski 2005

Zwycięzcą Pucharu Polski jest: Groclin Grodzisk Wlkp.
2 mecze finałowe

Zdobywcy Pucharu Polski

Europejskie puchary i Puchar Polski

Puchar Polski jest również okazją do awansu do Pucharu UEFA. Szanse na europejskie rozgrywki mają zwycięzca i przegrany finalista PP. Jednak są pewne ograniczenia:
Przegrany finalista przechodzi tylko gdy:
  • w finale przegrał z Mistrzem Polski, ale w tabeli ligowej jest poniżej 3 miejsca
Zwycięzca pucharu przechodzi zawsze, ale:
  • jeżeli zwycięzca jest Mistrzem Polski to gra w Lidze Mistrzów, bo takie prawo przysługuje mu z zajętej pozycji w lidze.
  • jeżeli zwycięzca jest z miejsca 2 lub 3 w tabeli ligi, przechodzi do Pucharu UEFA z prawa przysługującemu mu z zajętej pozycji w lidze, a na dodatek w takiej sytuacji w PUEFA gra czwarty zespół w lidze.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.