To proces poprzedzający funkcji życiowych organizmu. Polega na stopniowym zanikaniu czynnosci życiowych. Agonia nie zawsze kończy się zgonem.
W pierwszym etapie dochodzi do upośledzenia czynności układu oddechowego i krążenia oraz ośrodkowego układu nerwowego.
W drugiej fazie krążenie i oddychanie może utrzymywać sie na minimalnym poziomie, przedłużenie się tego stadium przypomina stan śmierci, co znane jest jako zjawisko śmierci pozornej (letarg).
To nadawanie przedmiotom martwym cech istot żywych. Może być świadomym literackim chwytem stylistycznym, lub przykładem zaburzeń myślenia. Występuje też w trakcie normalnego rozwoju dziecka.
Zobacz też: personalizacja, środki stylistyczne, reifikacja. .
Animizm (myślenia dziecięcego, stan postrzegania świata, kóre przypisuje posiadanie "duszy" i żywotność lalkom i innym przedmiotom.
Zobacz też
animizacja.
(z zwierzętom czy roślinom).
Antropomorfizm jest cechą myślenia dziecięcego.
Pierwotną przyczyną antropomorfizowania naturalnych zjawisk była niemożność ich wyjaśnienia wynikająca z niewielkiej ich znajomości. Dlatego piorun nie był skutkiem wyładowań atmosferycznych, ale śmiercionośną bronią Zeusa, a choroby i klęski uznawano za objaw gniewu bogów. .
U samic ssaków okres od momentu zapłodnienia do wydania na świat płodu (porodu). U kobiety prawidłowy czas trwania ciąży wynosi 280 dni. Przybliżony termin spodziewanego porodu oblicza się dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 9 miesięcy i 7 dni.
Nie używany obecnie, ze względu na negatywne znacznie w języku potocznym, termin medyczny określający niedorozwój umysłowy lekkiego stopnia.
Zobacz też: idiotyzm, kretynizm, imbecylizm. .
(inaczej adolescencja) okres życia między dzieciństwem a dorosłością, charakteryzujący się przeobrażeniami w budowie i wyglądzie ciała (dojrzewanie biologiczne), psychice - kształtowaniu i barwieniu osobowości (dojrzewanie psychiczne), postawach wobec własnej i drugiej płci (dojrzewanie psychoseksualne), pełnieniu roli społecznej (dojrzewanie społeczne). Dojrzewanie jest uzależnione od czynników genetycznych, płciowych, środowiskowych, kulturowych.
Ijskie dziecko w inkubatorze
w podstawowym znaczeniu - młody Tomek to dziecko Krystyny. ).
Dziecko w świetle prawa
W świetle polskiego prawa, za dziecko uznaje się każdą osobę od momentu urodzenia, aż do osiągnięcia wieku 18 lat. Dziecko w polskim prawie nie posiada pełni praw obywatelskich i musi zawsze posiadać jakiego prawnego opiekuna, który z jednej strony odpowiada za niego prawnie, a z drugiej ma obowiązek zapewniać mu materialną i psychiczną opiekę.
Egocentryzm – centralne umiejscowienie własnej osoby w świecie. Przekonanie o tym, że jest się najważniejszą osobą, a świat "kręci się wokół niej".
W życiu człowieka egocentryzm jest naturalną postawą rozwojową, zarówno umysłową jak i moralną, na określonym etapie rozwoju dziecka (okres przedszkolny). Później, a szczególnie [..]
(od gr. εύθανασια /euthanasia/ dobra śmierć) jest to przyśpieszenie śmierci osoby nieuleczalnie chorej, które umotywowane jest skróceniem jej cierpień.
Dopuszczalność eutanazji jest trudnym zagadnieniem etycznym. Ma ona zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Konflikt racji bierze się z różnych systemów wartości, jakimi kierują się obie strony sporu.
# nie używany obecnie ze względu na negatywne znaczenie w języku potocznym termin medyczny oznaczjący niedorozwój umysłowy znacznego stopnia.
#Idiotyzm rodzinny to dawna nazwa choroby Tay-Sachsa.
Nieużywany obecnie, ze względu na negatywne znacznie w języku potocznym, termin medyczny określający niedorozwój umysłowy znacznego stopnia.
Zobacz też: idiotyzm, kretynizm, debilizm. .
Koncepcję tę stworzył szwajcarski psycholog adaptacji biologicznej, w wyniku której dochodzi do strukturalizowania procesów poznawczych. Przystosowanie jest rozpatrywane zatem w kategoriach poznawczych - jest zrównoważeniem procesów asymilacji i akomodacji.
Starzenie się to zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na organizmach wraz z upływem czasu, naturalne i nieodwracalne nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, przerastające zdolności komórek, tkanek, narządów i układów, zwiększa podatność na choroby (np. choroby krążenia, Alzheimera, nowotwory), wreszcie prowadzi do śmierci.
Charakterystyczne objawy starzenia:
utrata masy mięśni i kości,
zmniejszenie elastyczności skóry,
pogorszeni ostrości wzroku i słuchu,
wydłużony czas reakcji.