Psychokineza - w parapsychologii zdolność poruszania ciał stałych siłą umysłu, inna nazwa również czasem stosowana to telekineza.
Nazwa dotyczy zarówno zdolności ludzi do wykonywania psychokinezy (Uri Geller, Adrian Kędzia), jak też poruszania się przedmiotów w czasie zjawisk spirytystycznych, na przykład typu poltergeist.
Podobnie jak inne zjawiska parapsychologiczne psychokineza i eksperymenty psychokinetyczne nie są uznawane przez naukę, gdyż nie istnieje ani jeden rzetelny dowód na ich istnienie, oprócz zeznań przypadkowych świadków.
Psychokineza pojawia się w twórczości science-fiction.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.