Przemyśl (ukr. Перемишль) - miasto w województwie podkarpackim nad Sanem. 70 tys. mieszkańców (2001).

Historia

Legendy o powstaniu miasta:
a)pewien książę ruszył na polowanie i w miejscu, wktórym upolował niedźwiedzia założył osadę z niedźwiadkiem w herbie
b)na obszarze dzisiejszego Przemyśla powstała osada i wielu ludzi zastanawiało się, jak ją nazwać - pewna starsza kobieta powiedziała: "Myśl, nie myśl, najlepszy będzie Przemyśl" - i tak też zostało.
Kalendarium:
 • 981-1340 - miasto pod panowaniem ruskim, w okresie rozdrobnienia dzielnicowego Kijowszczyzny przez krótki okres stolica księstwa halicko-włodzimierskiego. W roku 1340, król Kazimierz Wielki przyłącza Przemyśl z tzw. Rusią Czerwoną do Polski po śmierci ostatniego władcy ruskiego z dynastii Trojdenowiczów, który zapisał ją w swym testamencie polskiemu władcy
 • 1657 - miasto odpiera najazd wojsk siedmiogrodzkich Jerzego Rakoczego, według legendy wystawiając relikwie jednego z lokalnych świętych w procesji, która wyszła naprzeciw najeźdźcom
 • 1772-miasto w wyniku I rozbioru trafia w posiadanie Austrii - następuje proces upadku miasta i stagnacji trwającej do czasu autonomii Galicji i budowy Twierdzy Przemyśl, trzeciej co do wielkości (po Antwerpii i Verdun) w Europie
 • 1914-1918 - ciężkie walki o miasto w związku z ufortyfikowaniem go przez twierdzę (Twierdza Przemyśl).
 • 1918-1919 - walki polsko-ukraińskie o miasto (udział Orląt Przemyskich - polskiej młodzieży szkolnej}
 • 1918-1939 - siedziba powiatu w województwie lwowskim
 • 1939-1941 - miasto podzielone wzdłuż Sanu - Zasanie pod okupacją niemiecką, zaś Stare Miasto - pod radziecką
 • 1944-1947 - w okolicach trwają walki z partyzantką UPA, która wysadza pomnik Orląt Przemyskich (odbudowany później nie na Placu Konstytucji, gdzie znajdował się w okresie międzywojennym, lecz nad Sanem)
 • 1945-1975 - siedziba powiatu w województwie rzeszowskim.
 • 1975-1998 - stolica województwa przemyskiego
 • od 1 stycznia 1999 miasto powiatowe (powiat przemyski) w województwie podkarpackim ze stolicą w Rzeszowie

Edukacja

Sport

W Przemyślu największą popularnością cieszy się piłka nożna (kluby - Polonia Przemyśl, Czuwaj Przemyśl), ale tradycje swoje ma też koszykówka (Polonia Przemyśl).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.