Prowansja (fr. Provence) - kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu.
Przeważa powierzchnia górzysta. W Prowansji znajduje się południowa część Alp francuskich z najwyższym jej szczytem - Pelat (3051 m n.p.m.). Panuje klimat śródziemnomorski, w zimie często pojawia się napływ chłodnego powietrza z północy (wiatr mistral), często spotkać można zarośla makii.
Jest to region rolniczo-przemysłowy, w pasie przybrzeżnym - wypoczynkowy i turystyczny o światowej sławie (Lazurowe Wybrzeże). Prowansja wchodzi w skład regionu administracyjnego Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe. Ważniejsze miasta: Marsylia, Tulon, Nicea, Aix, Cannes, Antibes.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.