Odłam chrześcijaństwa, składający się z wyznań religijnych powstałych głównie na skutek ruchów reformatorskich wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych w XVI wieku przez wystąpienie Marcina Lutra.
(z gr. adiaphoros obojętny) w filozofii terminem tym okresla się kwestię, sprawę lub rzecz moralnie obojętna, coś, co nie jest ani dobre, ani złe. Natomiast w religii adiafora to obrządek, zwyczaj, ceremoniał, który jest dopuszczalny, ale nie nakazany.
W tradycji ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej) za adiaforę uważa się np. obrazy lub rzeźby w kościele. Mogą one być częścią wystroju świątyni, ale nie są obiektem kultu i pełnią funkcję dekoracyjną lub edukacyjną, nie odgrywają natomiast żadnej roli w istocie nabożeństwa i dlatego w wielu kościołach luterańskich obrazów nie ma.
To kierunek w chrześcijaństwie należy doń m. in. (ale nie jest jedynym jego przedstawicielem) biblijnego soboty). Istotną rolę odgrywa w adwentyzmie literatura autorstwa Ellen G. White. .
To nazwa protestanckiej grupy religijnej założonej w Stanach Zjednoczonych w roku przebudzenia adwentowego. Głosili oni powtórne przyjście Jezusa Chrystusa w roku 1844 opierając się (błędnie) na proroctwach biblijnej Księgi Daniela.
Na bazie tego ruchu i reinterpretacji ww. Księgi powstał m. in. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.
Zobacz też
Wielkie rozczarowanie
Religia
Glosariusz chrześcijaństwa.
Wywodzący się ze Szwajcarii konserwatywny odłam mennonitów żyjący w USA.
Historia
Założycielem ich kościoła był Alzacji.
Podstawą nowego wyznania stały się zasady Menno Simmonsa i mennonickie wyznanie wiary z 1632 roku. Powodem separacji od pozostałych mennonitów nie były kwestie wiary a obyczajowości - rygorystyczne przestrzeganie odrzucenia ochrzczonych odstępców.
Po śmierci swego kodyfikatora i emigracji sporej części współbraci do Ameryki pozostali w Europie amisze powrócili do gmin mennonickich.
(z reformacji chrztu dzieci (który ich zdaniem chrztem nie był) oraz pogląd o konieczności zasadniczej zmiany życia społecznego w celu powrotu do ideałów pierwotnego chrześcijaństwa. Religijny kult anabaptystów odznaczał się prostotą - zrezygnowali z przedmiotów kultu (obrazy, ołtarze, budynki sakralne), wprowadzili natomiast śpiewy, co przejęli od nich luteranie.
Anabaptyzm powstał w Szwajcarii wśród zwolenników Ulricha Zwingliego.
Odłam chrześcijaństwa, należący do tradycji protestanckiej, który powstał w Anglii w XVI wieku.
Historia
Twórcą kościoła anglikańskiego był król reformacji (za swoje pisma w obronie papiestwa otrzymał z rąk Katarzyną Aragońską spowodował wystąpienie o parlamentu i Tomasza Cranmera ogłoszono niezależność Kościoła Anglii od Rzymu. Akt supremacyjny ogłosił króla Anglii "jedyną i najważniejszą głową na Ziemi Kościoła anglikańskiego".
, salwacjonizm chrześcijańskie wyznanie protestanckie, zorganizowane jako organizacja paramilitarna znana z działalności charytatywnej.
Założycielem Armii Zbawienia był duchowny metodystyczny Ewangelii nie w kościołach, ale na ulicach Afryce. Roczny budżet Armii Zbawienia jest szacowany na 1,5 miliarda dolarów, co czyni ją jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie.
Pojęcie arminianizm oznacza zarówno tendencję teologiczną, jak i ruch religijny, których początek datuje się na przełom predestynacji. Podkreślał on, że zbawienie jest darem, jaki Bóg proponuje każdemu, oraz że to sam człowiek przez swoją postawę może go dostąpić i określić swoją wieczność. Tak więc to obdarzony wolną wolą człowiek decyduje jaki będzie jego los w wieczności.
Nurt wyznań chrześcijańskich (w Polsce Boga i nadrzędną rolę Pisma Świętego (66 ksiąg Starego i Nowego Testamentu). łaską Boga przez osobistą wiarę w zbawcze dzieło odkupienia z Jezusa Chrystusa. Baptyści udzielają chrztu wyłącznie tym, którzy świadomie wyrażają żal za grzechy i wyznają wiarę w Chrystusa. Akcentują autonomię poszczególnych zborów, są też zwolennikami rozdziału kościoła i państwa.
Działające na podstawie wpisu do rejestru związków wyznaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ugrupowanie chrześcijańskie nie będące członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej.
Związane z nurtem fundamentalistycznym w baptyzmie i Uniwersytetem Boba Johnesa w USA. .
(określane jako scjentyzm, nie mylić ze scjentologią) - wyznanie protestanckie, utworzone w USA przez Mary Eddy Baker. Charakteryzuje się doktryną negującą realność świata fizycznego. Wyznawcy wierzą, że choroby somatyczne zasadniczo mają charakter duchowy.
Zobacz też: Christian Science Monitor.
To protestancka, ewangeliczna wspólnota religijna (kościół) z główną siedzibą w Wiśle o charakterze zielonoświątkowym, prowadzona przez pastora Tadeusza Pilcha (eks-luteranina). Jest ona otwarta na współpracę z innymi lokalnymi społecznościami ewangelicznymi. Posiada swoją społeczność w Cieszynie.
28 stycznia 1997 Chrześcijański Kościół "Maranatha" w Wiśle został wpisany do Rejestru Kościołów i Związków Wyznaniowych w Polsce pod numererm 122.
W Kościoła katolickiego (zielonoświątkowy. Jest to największa grupa katolicka w Polsce (około 400 osób), która wystąpiła z tego Kościoła od 1980 roku.
Strona kościoła: [http://www. mieczducha. pl www. mieczducha. pl].
(ur. Maine zm. amerykańskiego, jedna z założycieli Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Jej rodzice Robert i Eunice Harmon należeli do Episkopalnego Kościoła Metodystów (ang. Episcopal Methodist Church), z którego zostali wyłączeni w 1843 r. ze względu na ich wiarę w ponowne przyjście Chrystusa.
E. G.