Proch czarny to najstarszy miotający materiał wybuchowy. Został wynaleziony w IX wieku w Chinach.
Skład (wagowo):
Optymalne proporcje, odpowiednio  74,64% - 13,51% - 11,85%

Jest to dość silny materiał wybuchowy, szczególnie niebezpieczny z powodu bardzo łatwego zapłonu. Najkorzystniejszą konsystencję uzyskuje się poprzez staranne wymieszanie składników w postaci mączki i dodanie wody do nadania konsystencji pasty, którą się dalej miesza i suszy. Tak uzyskany materiał wybuchowy ma silną skłonność do detonacji, czyli nawet nie zamknięty w obudowie zapala się szybciej, niż rozprasza.
Główne wady prochu czarnego, to:
  • duża ilość wydzielanego dymu
  • stosunkowo mała ilość gazów prochowych w stosunku do masy prochu
  • gwałtowny zapłon, bardzo podnoszący ciśnienie w komorze spalania
  • duża ilość wydzielanych osadów
Z powodu tych wad proch czarny zastąpiono prochem szarym (lub nitrocelulozowym), który eliminuje wszystkie wymienione niedogodności.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.