Procesy norymberskie - nazwą tą określa się serię procesów sądowych zbrodniarzy hitlerowskich toczonych przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym. Decyzję o nich podjęto na kolejnych konferencjach Wielkiej Trójki, sprecyzowano natomiast podczas sesji w Poczdamie. Akt oskarżenia poszczególnych procesów obejmował:
  • podżeganie i przygotowanie wojny,
  • dokonanie zbrodni przeciwko pokojowi,
  • dokonanie zbrodni wojennych,
  • dokonanie zbrodni przeciwko ludzkości.
W latach 1945-1948 przeprowadzono 12 procesów, głównie przed Amerykańskimi Trybunałami Wojskowymi. W najbardziej znanym, pierwszym procesie zakończonym 1 października 1946 r. wsród 22 oskarżonych: 3 uniewinnino a 19 skazano, w tym 12 na karę śmierci. W Norymberdze sądzono między innymi Rudolfa Hössa, komendanta głównego Auschwitz.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.