Probus -

Probus, Marek Aureliusz Probus (Marcus Aurelius Probus) urodził się 19 sierpnia 232 roku w Sirmium. Po zamordowaniu w 276 roku cesarza Floriana ogłoszony przez armię cesarzem, wkrótce zażądał potwierdzenia tytułu przez Senat Rzymski. Za jego panowania nasiliły się ataki barbarzyńców na północne granice imperium. Był znakomitym dowódcą i w wyniku wielu bitew i najazdów odwetowych uspokoił północnych sąsiadów. Na jego monetach często pojawiał się napis RESTITVTOR ORBIS (tzn. ODBUDOWCA GRANIC). Planował najazd na Persję, ale wizja kolejnej wojny miała zbyt wielu przeciwników, wkrótce wybuchł bunt i w roku 282 cesarz został zamordowany.
Linki zewnętrzne: Monety Probusa
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.