Prezbiter (gr. presbytériongrupa, urząd prezbiterów od presbýteros starszy) — w wielu kościołach chrześcijańskich duchowny mający prawo odprawiania mszy. We wczesnym okresie funkcjonowania tych urzędów były one tożsame z urzędami biskupów. Na przełomie III i IV w. prezbiterów zaczęto nazywać kapłanami (większość osób tytułowanych „księżmi” w Kościele Katolickim jest właśnie prezbiterami).
Przed święceniami prezbiteratu, współczesnie kapłan rzymskokatolicki uzyskuje święcenia diakonatu. Do czasu pontyfikatu Pawła VI, w całym kościele łacińskim przed diakonatem przyjmowano także święcenia subdiakona, a jeszcze wcześniej święcenia niższe (utrzymane w katolickich kościołach wschodnich).

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.