Praptak
, znajdujący się obecnie w Berlinie
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada praptaki
Rząd: Archaeopterygiformes
Rodzina: Archaeopterygidae
Gatunek: praptak
Nazwa systematyczna
'Archaeopteryx lithographica
Praptak' (Archaeopteryx lithographica, Meyer) - kopalny gatunek ptaka. Żył przed 150 milionami lat. Gatunek znany jest z sześciu skamielin znalezionych w litograficznych (lithographica) łupkach jurajskich w okolicach miejscowości Solnhofen w Bawarii odkrywanych kolejno w latach 1855 (rozpoznany dopiero w 1970), 1860 (tylko pióro), 1861, 1876, 1951 (rozpoznany w 1970) 1955 oraz 1987 (przy czym ten szkielet bywa niekiedy opisywany jako przedstawiciel osobnego rodzaju - Wellnhoferia grandis). Pomimo licznych sporów na temat przynależności gatunku, jest on tradycyjnie zaliczany do gromady ptaków. Szkielety które niegdyś opisywano jako osobne gatunki z rodzaju Archaeopteryx (A. crassipes, A. macrura, A. oweni, A. recurva i A. siemensii) zalicza się obecnie do jednego gatunku A. lithographica. Jedynie szkielet znaleziony w 1987 uznaje się za oddzielny gatunek Archaeopteryx bavarica.
Przybliżone rozmiary
długość ok. 45 cm
masa ok. 300g

W budowie praptaka można spotkać zarówno cechy ptasie jak i gadzie:
Cechy gadzie Cechy ptasie
dobrze ukształtowane, mocne, spiczaste zęby w obu szczękach ciało pokryte piórami (obecne też u niektórych dinozaurów)
amficeliczne (tzn. dwuwklęsłe) kręgi lotki zróżnicowane na pierwszo i drugorzędowe
bardzo długi ogon złożony z 20 ruchomych kręgów obojczyk połączone w widełki
niezrośnięte kości śródręcza i trzech palców, zakończone pazurami (współcześnie pisklęta hoacyna mają dwa wolne, chwytne pazury) kości łonowe wysmukłe i skierowane w tył
żebra bez wyrostków haczykowatych obecność długiej kości skokowej
żebra brzuszne kości pneumatyczne
nie zrośnięte piszczel i strzałka
mózg o wydłużonych, prostych w budowie półkulach i niewielkim móżdżkiem

Praptak -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.