Powiat wieruszowski leży w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego. Graniczy z sześcioma powiatami: od północy z powiatem ostrzeszowskim, od południa z kluczborskim i oleskim, od wschodu z wieluńskim i sieradzkim, od zachodu z kępińskim. Powiat tworzy siedem gmin: Bolesławiec, Czastary, Galewice, Lututów, Łubnice, Sokolniki, miasto i gmina Wieruszów.
Powiat położony jest przy trasie z Łodzi do Wrocławia, ma dogodne warunki komunikacyjne i drogowe. Przebiegają tu ważne szlaki komunikacyjne - drogi krajowe nr 8 Wrocław - Warszawa, nr 14 Łowicz - Łódź - Sieradz - Walichnowy oraz nr 450 Opatów - Wieruszów - Kalisz.
Obszar 57.622 ha zamieszkiwany jest przez około 43 tysiące mieszkańców (na 1 km2 przypadają 74 osoby). Powiat wieruszowski ma 291 km dróg powiatowych. Długość sieci wodociągowej wynosi 473,8 km, kanalizacyjnej 49,9 km.
Po raz pierwszy powiat wieruszowski powstał w 1816 roku i istnieje do dziś z przerwą w latach 1975 - 1999, gdy w podziale administracyjnym Polski nie było powiatów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.