Powiat olsztyński jest powiatem ziemskim, leżącym w woj. warmińsko-mazurskim, obejmującym 12 gmin: Rada powiatu ma swoją siedzibę w Olsztynie.
Powierzchnia powiatu wynosi 2.840,3 km² i obejmuje około połowę obszaru historycznej Warmii. Liczba ludności ok. 112.000.

Historia

Powiat olsztyński istniał w latach 1818-1945 w ramach państwa pruskiego w rejencji Olsztyn, w prowincji Prusy, a później Prusy Wschodnie. Był mniejszy od dzisiejszego powiatu i liczył 1.302,67 km² powierzchni oraz 57.150 ludności (1939). Na terenie powiatu było tylko jedno miasto - Barczewo (Wartenburg).

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona Powiatu
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.