Powiat nyski
(o fladze) (o herbie)
Dewiza: Brak
Rok powstania 1998
Siedziba Nysa
Starosta
Zbigniew Majka
Przewodniczący rady powiatu
Jan Pachota
Powierzchnia
1223,87 km²
Liczba ludności
 
147.441 (2004)
Kod rejestracji ONY
Strona internetowa http://www.powiat.nysa.pl

Powiat nyski położony jest w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, we wschodniej części Przedgórza Sudeckiego na Obniżeniu Otmuchowskim. Od południa granicę powiatu wyznaczają Góry Opawskie - najdalej na wschód wysunięte pasmo Sudetów. Od południa również powiat graniczy z Republiką Czech na odcinku ok. 70 km. Obecność trzech przejść granicznych osobowo-towarowych oraz przejść turystycznych i małego ruchu granicznego czyni z powiatu istotny przygraniczny węzeł komunikacyjny.

Podział administracyjny

W skład powiatu wchodzi dziewięć gmin.
Gminy wiejskie:
  • Kamiennik
  • Łambinowice
  • Pakosławice
  • Skoroszyce
Gminy miejsko-wiejskie: W obrębie powiatu nyskiego znajduje się pięć miast: Miejscowości w powiecie nyskim:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.