Powiat nowosądecki jako jednostka podziału terytorialnego istniał zarówno w czasach I Rzeczpospolitej, w okresie międzywojennym oraz w PRL do momentu reformy w 1975 r. Nowy Sącz był również siedzibą władzy obwodowej w okresie zaboru austryjackiego. Do drugiej wojny światowej południowa część powiatu w przeważającej części była zamieszkana przez Łemków. Powiat w dzisiejszym kształcie powstał w wyniku reformy administracyjnej w dniu 1 stycznia 1999 r.
Geografia
Większość powierzchni powiatu zajmują tereny górskie i wyżynne (pogórza), a także doliny rzeczne Dunajca z jego głównymi dopływami: Popradem i Kamienicą. Rzeki te rozdzielają główne pasma górskie Sądecczyzny: Beskid Sądecki, Beskid Niski i Beskid Wyspowy, otaczające Kotlinę Sądecką, która stanowi główne skupienie osadnicze regionu.
Lasy i tereny leśne zajmują 44% obszaru powiatu, w tym najwięcej w gminach górskich: Rytro (72,8 %), Łabowa (70,8 %), Piwniczna (63,6 %), Muszyna (61,2 %), Krynica (57 %), Kamionka Wielka (46,2 %)
Łącko (42,8 %), Nawojowa (41, 6 %).
Ważną rolę gospodarczą w regionie odgrywa rolnictwo; użytki rolne zajmują 47,1 %, w tym 20,6 % łąki i pastwiska, sady – 1,6 %. Podmioty gospodarcze reprezentują najczęściej handel, usługi, produkcję i budownictwo; wiele firm zajmuje się prowadzeniem hoteli i restauracji. Kluczową dziedzinę gospodarki regionu stanowi turystyka.
Turystyka
Sądecczyzna spełnia prawie wszystkie wymagania turystów, choćby dlatego że można tu znaleźć góry, jezioro, ostępy leśne i pełne zabytków miasta, łemkowskie drewniane cerkiewki i monumentalne kościoły, a także najnowocześniejszą infrastrukturę sportową i szereg słynnych kurortów sanatoryjnych i uzdrowiskowych. Na terenie powiatu znajduje się ponadto wieś Kamianna - światowe centrum apiterapii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz
autorów.
Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.