Powiat legionowski położony jest w północnej części województwa mazowieckiego. Powierzchnia powiatu wynosi 389,86 km², zamieszkuje go 93.109 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 239 mieszkańców na 1 km² (2004).
Starostwo Powiatowe w Legionowie ul. gen. Władysława Sikorskiego 11 05-119 Legionowo tel./fax (0-22) 774-20-17, 774-20-18, 774-06-41 Powiat Legionowski położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej.
Gospodarka Powiatu Legionowskiego charakteryzuje się obecnością małych i średnich przedsiębiorców głównie w sektorze usług. Bliskość Warszawy sprawia, że większość mieszkańców Powiatu poszukuje pracy w stolicy.
Głównym atutem Powiatu jest znajdujący się na jego terenie Zalew Zegrzyński - sztuczne jezioro, służy on celom rekreacyjnym. W jego bezpośrednim otoczeniu funkcjonuje wiele ośrodków wypoczynkowych, które latem goszczą wczasowiczów z całej Polski, a zimą skupiają swoją działalność na organizowaniu ,,zielonych szkół" oraz konferencji i szkoleń.
Znaczna część obszaru powiatu wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, istnieje tu osiem rezerwatów przyrody.

Podział administracyjny

W skład powiatu wchodzi pięć gmin.
Gmina miejska: Gminy wiejskie:
  • Jabłonna
  • Nieporęt
  • Wieliszew
Gmina miejsko-wiejska:
  • Serock
W obrębie powiatu legionowskiego znajdują się 2 miasta: Powiat Legionowski, powstał 1 stycznia 1999 r.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.