Powiat krapkowicki położony jest w środkowej części województwa opolskiego. Powierzchnia powiatu wynosi 442,35 km², zamieszkuje go 68.965 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 156 mieszkańców na 1 km² (2004).
Na jego obszarze krzyżowały się niegdyś szlaki handlowe: ze wschodu na zachód i z północy na południe (ze Skandynawii na Bałkany przez Bramę Morawską). Mimo istnienia tradycyjnych, silnych więzi gospodarczych między trzema leżącymi w pobliżu siebie miejscowościami: Krapkowicami, Otmętem (teraz dzielnica Krapkowic) i Gogolinem, aż do roku 1956 należały one do różnych powiatów: opolskiego i strzeleckiego.

Podział administracyjny

W skład powiatu wchodzi pięć gmin.
Gminy wiejskie:
  • Strzeleczki
  • Walce
Gminy miejsko-wiejskie: W obrębie powiatu krapkowickiego znajdują się trzy miasta:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.