Powiat grodzki - jednostka administracyjna utworzona na mocy nowego podziału administarcyjnego kraju z 1 stycznia 1999 roku. Jest to teren miasta funkcjonującego na prawach powiatu. Status powiatu grodzkiego otrzymały miasta mające ponad 100 tysięcy mieszkańców, dawne stolice województw (poza Ciechanowem, Piłą, Sieradzem i Wałbrzychem) oraz niektóre miasta w dużych aglomeracjach miejskich (Sopot, Piekary Śląskie, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Żory, Mysłowice, Jaworzno, Jastrzębie Zdrój, Grudziądz).

Lista powiatów grodzkich

W Polsce znajduje się 65 powiatów grodzkich: Zmiany od 1999 r.
  • 27.X.2002: powiat ziemski warszawski staje się powiatem grodzkim Warszawa.
  • 1.I.2003: powiat grodzki Wałbrzych zostaje włączony do powiatu wałbrzyskiego ziemskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.