Powiat bartoszycki - powiat położony w województwie warmińsko-mazurskim. Powierzchnia powiatu: 1308,54 km2. Ludność: 62.093 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 47 osób na 1km².
Powiat od strony północnej graniczy z obwodem kaliningradzkim, od wschodu z powiatem kętrzyńskim, od południa z powiatem olsztyńskim i lidzbarskim, a od zachodu z powiatem braniewskim.
Siedziba Starostwa Powiatowego znajduje się w Bartoszycach.

Podział administracyjny

Na terenie powiatu znajduje się sześć gmin.
Gminy miejskie: Gminy wiejskie:
  • Bartoszyce
  • Górowo Iławeckie
Gminy miejsko-wiejskie:
  • Bisztynek
  • Sępopol
W obrębie powiatu znajdują się cztery miasta: Na terenie powiatu znajduje się miedzynarodowe przejście graniczne z Rosją w Bezledach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.