Powiat Rügen (niem. Landkreis Rügen) – powiat na północnym wschodzie landu Meklemburgia-Pomorze Przednie ze stolicą w Bergen a. Rügen (największe miasto – Sassnitz). Jako jedyny w Niemczech w całości leży na bałtyckich wyspach, z których największe to Rugia i Hiddensee. Sąsiaduje na południu ze Stralsundem – miastem na prawach powiatu i powiatem Nordvorpommern.
Na obszarze powiatu zbajdują się dwa parki narodowe:
  • na Rugii na północ od Sassnitz, na kredowym półwyspie Jasmund zlokalizowany jest Park Narodowy Jasmund z klifowymi formacjami skalnymi m.in. Wissower Klinken, Stubbenkammer i centrum wystawowo-edukacyjnym Königsstuhl
  • liczne zatoki zachodniej części Rugii wraz z pasem wybrzeża łącznie z sąsiednią wyspą Hiddensee i leżącym na stałym lądzie (w powiecie Nordvorpommern) półwyspem Darß wchodzą w skład kolejnego parku narodowego – "Vorpommersche Boddenschaft"
Pozostała część obszaru Rugii stanowi Park Natury Rügen z wyłączeniem niewielkiego fragmentu jej wnętrza oraz południowo-wschodniego półwyspu Mönchgut, na którym to (i wyspie Vilm) wytyczono rezerwat biosfery Südost-Rügen.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.