Powązki -
Powązki -
Powązki -
Powązki -
Powązki -
Powązki -
Powązki -
Powązki - pierwotnie wieś pod Warszawą. Część ziemi przylegającej do wsi została ofiarowana parafiom katolickim (Świętego Andrzeja, Świętego Jana i Najświętszej Maryi Panny) jako grunta cmentarne przez synów stolnika warszawskiego i starosty klonowskiego Melchiora Szymanowskiego (prawdopodobnie jako wykonanie testamentu ojca).
Z czasem Powązki weszły w skład Wielkiej Warszawy jako dzielnica. Dziś często termin Powązki stosuje się jako określenie cmentarza, nie dzielnicy.
Cmentarz na Powązkach jest najstarszym i najbardziej znanym cmentarzem w Warszawie, a także w całej Polsce.
Na cmentarzu wydzielona jest część wojskowa, określana jako Cmentarz Wojskowy, i część komunalna.
Na tym cmentarzu pochowanych jest wielu zasłużonych Polaków i Polek. Miejscem ich spoczynku jest Aleja Zasłużonych.
Niektóre znane osoby pochowane na Cmentarzu Powązkowskim:
Powązki -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.