Portmanteau to termin z językoznawstwa, oznaczający słowo utworzone z połączenia dwóch lub więcej innych wyrazów. To znaczenie tego wyrazu utworzył Lewis Carroll w książce O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra.
Przykładem portmanteau jest smog, połączenie dwóch angielskich wyrazów smoke (dym) oraz fog (mgła). Lewis Carroll używał takich zbitek wyrazowych w swoich wierszach aby osiągnąć efekt komiczny, szczególnie w Jabberwocky. James Joyce szeroko korzystał z nich w Finnegans Wake. Wiele znaków firmowych, znaków towarowych, oraz nazw kampanii, jak również nazwy samych przedsiębiorstw i organizacji, to zbitki wyrazowe. Na przykład Wikipedia to portmanteau utworzone ze słów wiki i encyklopedia.

Inne przykłady portmanteau

  • Bollywood
  • brunch
  • glokalizacja
  • gerrymandering
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.