Jednym z najbardziej znanych centrów gospodarczych i kulturalnych Spisza jest Poprad. Jest on także ośrodkiem turystyki tatrzańskiej. Obecny Poprad rozwinął się dzięki temu, że połączyły się z nim cztery okoliczne miasteczka, które do XX wieku rozwijały się samodzielnie: Spiska Sobota, Wielka, Straże pod Tatrami i Matiejowce. Poprad jest malowniczo położony na zboczu Wysokich Tatr. Prawie każde z wymienionych miasteczek posiada renesansową dzwonnicę. Sam Poprad posiada pięknie odrestaurowany rynek, nad którym dominuje oprócz dzwonnicy stary gotycki kościół z wieloma ściennymi malowidłami i klasycystyczny kościół ewangelicki z parkiem.
   Miejskim rezerwatem zabytków, z wieloma pamiątkami architektury i z rzadkim wnętrzem kościoła parafialnego, jest Spiska Sobota. Zachowała ona swój średniowieczny charakter. Także ołtarz z Matiejowiec z połowy XV wieku jest bardzo cenny, podobnie jak chrzcielnica z brązu w Wielkiej. Także Straże pod Tatrami zachowały charakter miasteczka kulturalnego. Do Popradu należy także sanatorium w Kwietnicy.

   Niedaleko znajduje się mające poniżej stu lat miasto przemysłowe Swit, założone przez Tomasza Batę. Na samym zboczu Tatr leżą Batyżowce z cennym kościołem i pałacem. Ganowce z kolei są znane jako znalezisko szczątek człowieka neandertalskiego.

   Na południe od Popradu, w kotlinie Hornadu, znajdują się swoiste wsie Vikartovce, Hranovnica, Vernár i inne, w których żywa jest sztuka ludowa i w których nosi się różnobarwne stroje. Typowe są tu spichrze na zboże zbudowane w oddaleniu od domów.

   Wysokie Tatry nazywa się czasem najmniejszymi wysokimi górami w Europie. W podtatrzańskich osadach zachowały się liczne budowle z ubiegłego wieku, charakteryzujące się wykorzystaniem drewna i cegieł. Oprócz majestatycznych szczytów, sięgających powyżej 2500 m n.p.m., znajdują się tu piękne jeziora, doliny, niezwykła fauna i flora. W osadach znajdują się liczne sanatoria, hotele oraz ośrodki ruchu turystycznego.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.