Pontyfikat - w kościele katolickim okres sprawowania władzy przez papieża. Pochodzi od łac. słowa pontifex (pl. budowniczy mostów), a oznaczającego pontyfika - kapłana należącego do kapłańskiego kolegium w starożytnym Rzymie. Termin pontificatus oznaczający początkowo władzę pontyfika przeniesiono później na władzę papieża.
  • Długość pontyfikatu dotychczas wynosiła średnio ok. 8 lat.
  • Najkrótsze pontyfikaty:
spośród papieży oficjalnie uznanych przez Watykan
 Urban VII - 12 dni (1590)
spośród wszystkich
 Stefan - 3 dni (752).

  • Do tej pory najdłuższy, po świętym Piotrze, był pontyfikat Piusa IX - prawie 32 lata (1846 - 1878), a trzeci z rzędu - pontyfikat Jana Pawła II - blisko 26 i pół roku (16 października 1978 - 2 kwietnia 2005).

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.