Pomorze Gdańskie region na północy Polski nad Morzem Bałtyckim w przybliżeniu obejmujące swym obszarem województwo pomorskie. Historycznie Pomorze Gdańskie sąsiadowało z zachodu z Pomorzem Zachodnim od wschodu z Prusami.

Zarys historyczny

Pierwsza wiadomość historyczna o Gdańsku pochodzi z 997 roku dzięki wysłaniu św. Wojciecha przez Bolesława Chrobrego w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej, który dotarł do osady o nazwie Gyddanyzc. Dowodzi ta wiadomość również, że Gdańsk z okoliczymi ziemiami należał do pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I. W późniejszym okresie z większą lub mniejszą samodzielnością Gdańsk przynależał do Polski, aż do zagłady Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku. Gdańsk wrócił wraz z Prusami Królewskimi pod wpływy Polski po zakończeniu wojny trzynastoletniej i podpisaniu pokoju toruńskiego. Przez następne stulecia będący formalnie pod wpływami Polski Gdańsk, posiadał znaczną samodzielność i przywileje. W wyniku rozbiorów Polski Pomorze Gdańskie przeszło pod panowanie Prus, później Niemiec do zakończenia I wojny światowej, z okresem 1807-1815 kiedy istniało Wolne Miasto Gdańsk. Po wojnie w wyniku traktatu wersalskiego Pomorze Gdańskie wraca do Polski oprócz Gdańska i ziem do niego przylegających, tworząc Wolne Miasto Gdańsk w latach 1920 - 1939 . II wojna światowa przyniosła kolejne zmiany terytorialne i w 1945 roku całe Pomorze Gdańskie razem z Gdańskiem znalazło się w Polsce.

Miejscowości Pomorza Gdańskiego

Aglomeracja gdańska oraz
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.