Pomnik_Adama_Mickiewicza_w_Krakowie -

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie, przez krakowian zwany również Adasiem, znajduje się na Rynku Głównym, u wylotu Sukiennic w kierunku ulicy Siennej.
Pomnik powstał według projektu Teodora Rygiera, uroczyste odsłonięcie nastąpiło 16 czerwca 1898 roku, czyli w 100 rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.
Pomnik przedstawia poetę stojącego na postumencie u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Na cokole umiesczona została dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród"
17 sierpnia 1940 roku pomnik został zniszczony przez hitlerowców okupujących miasto. Po wojnie pomnik został zrekonstruowany z elementów odnalezionych w 1946 roku na złomowisku w Hamburgu. Odsłonięcie rekonstrukcji nastąpiło 26 listopada 1955, w 100 rocznicę śmierci wieszcza.
Obecnie Adaś jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów. To najczęściej fotografowany i najbardziej rozpoznawany pomnik Krakowa. Stanowi również centrum wielu uroczystości, manifestacji, happeningów. To pod Adasiem kibice krakowskich drużyn świętują sukcesy sportowe. Tradycją jest, iż w dniu imienin wieszcza krakowskie kwiaciarki składają kwiaty u stóp poety.
Z pomnikiem wiąże się nowa krakowska tradycja popularna wśród krakowskich maturzystów. W czasie studniówek, abiturienci obskakują na jednej nodze postument, wierząc, że liczba okrążeń równa będzie ocenom z ich matury.
Pomnik_Adama_Mickiewicza_w_Krakowie -
i Straż Pożarną, 20 V 2005

Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.