Polskie Termopile - nazwa nadawana dwóm bitwom w historii Polski na wzór bitwy w wąwozie Temopile, znanej z bohaterskiej postawy Spartan.
1. Bitwie pod Zadwórzem 17 sierpnia 1920, gdzie batalion polskich wojsk, złożony z ochotników spośród lwowskiej młodzieży, zagrodził drogę na Lwów oddziałom Pierwszej Armii Konnej Siemiona Budionnego. Z 500 polskich żołnierzy poległo 318, klkudziesięciu rannych dostało się do niewoli. Dowódca batalionu kpt. Bolesław Zajączkowski, nazywany "Polskim Leonidasem" poełnił z kilkoma żołnierzami samobójstwo.
11 listopada 2003 roku miała miesce premiera filmu Jerzego Janickiego o bitwie pod Zadwórzem.
2. Rzadziej mianem tym określa się obronę Wizny 6-10 września 1939.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.