MIC, (ur. Warszawie), marianin, ksiądz kościoła katolickiego, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego.
W w wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów (w latach 90. został przełożonym Zgromadzenia). Święcenia kapłańskie otrzymał w roku Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiował też w paryskim Instytucie Katolickim (Krakowie.
Od Tygodnikiem Powszechnym. W Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika Jerzego Turowicza (1999) został redaktorem naczelnym pisma.
(ur. Gostyniu, zm. Poznaniu), polski działacz społeczny, duchowny katolicki, kaznodzieja, publicysta.
Był synem Antoniego i Agnieszki ze Szczytowskich. Kształcił się w gimnazjach w Lesznie i Poznaniu, następnie studiował w seminarium duchownym w Poznaniu. W 1844 obronił doktorat filozofii po dalszych studiach we Fryburgu i Berlinie. W tym samym roku uzyskał uprawnienia nauczyciela gimnazjalnego i podjął pracę w gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu.
(ur. 4 lutego 1938), ksiądz katolicki.
Wyświęcony Lubartowie, wieloletni dziekan dekanatu lubartowskiego, Fary Św. Anny w Lubartowie, a następnie kustosz sanktuarium. Członek Zespołu d/s Zbiorów Muzealnych i wiceprzewodniczący Archidiecezjalnej Rady d/s Konserwacji Zabytków Archidiecezji Lubelskiej. .
(Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ksiądz prof. dr Antoni Bystrzonowski był dziekanem Wydziału Teologicznego UJ, gdzie zastąpił biskupa Pelczara.
Aresztowany 6 listopada 1939 roku w gronie profesorów krakowskich po tzw. wykładzie inauguracyjnym SS-Sturmbannführera Bruno Müllera został wywieziony do obozu w Sachsenhausen. Uwolniony m. in. dzięki interwencji Stolicy Apostolskiej. .
Biskup włocławski w latach 1777-1784. Jeden z dwóch kartuszy z jego herbem wisi w kościele p. w. Ignacego Loyoli w Gdańsku na Starych Szkotach; W tym kościele był konsekratorem. .
(ur. Rosicy), polski ksiądz katolicki, marianin, błogosławiony.
W Zgromadzenia Księży Marianów w Skórcu i stamtąd wyjechał do Drui by zająć się duszpasterstwem w tamtejszej parafii. Niedługo potem wraz z późniejszym błogosławionym ks. Jerzym Kaszyrą MIC wyruszył nad Dźwinę na misje. Rosicy, wraz z grupą wiernych.
Papież II wojny światowej 13 czerwca 1999. .
(ur. katolicki, prawnik.
Od lutego watykańskim trybunale apelacyjnym Roty Rzymskiej, Jana Pawła II dziekanem Roty (zastąpił abp. Funghiniego).
Wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. .
(Poznaniu), ksiądz i poseł, prezes Związku Katolickiego Towarzystwa Robotników Polskich.
Był synem urzędnika sądowego. W czasie nauki w gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu należał do Towarzystwa Tomasza Zana. Po maturze (1880) rozpoczął studia politechniczne w Berlinie, ale wkrótce przeniósł się do Wuerzburga na teologię. W czasie studiów był prezesem Naukowego Towarzystwa Akademików Polaków i działał w środowisku polskiej emigracji robotniczej.
(urodzony kamilianów, działacz społeczny zaangażowany w sprawy osób zakażonych wirusem HIV.
Początkowo pracował na poczcie. Do zakonu wstąpił w Warszawie. W czasie studiów podjął decyzję, że w ramach realizacji charyzmatu zakonnego będzie pracował z osobami uzależnionymi od narkotyków i chorymi na AIDS.
Stał się pionierem pomocy osobom chorym na AIDS w Polsce. Po raz pierwszy wystąpił w ich obronie w TVP w 1989 roku.
O.
o. Augustyn (imię nadane na chrzcie Klemens) Kordecki (potopu szwedzkiego ukrył cudowny obraz, a w kaplicy umieścił jego kopię. Przebieg oblężenia opisał w pamiętniku Nova Gigantomachia.
Zobacz też: paulini.
(wielkopolski działacz społeczny, ksiądz.
Urodził się Poczdamie. Jego rodzicami byli Jakub, urzędnik pocztowy i Agnieszka z domu Klimek. W Poznaniu. Rok później ożenił się z Michaliną Kalawską, jednak już wkrótce owdowiał. Małżeństwo było bezdzietne.
Po śmierci żony Augustyn wstąpił do seminarium duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w Środzie Wielkopolskiej.
Benedykt Joachim Chmielowski (Łucku, kształcony w szkołach jezuickich we Lwowie, przez jakiś czas pracował w tymże mieście jako nauczyciel Jabłonowskich. Zmarł w Firlejowie pod Rohatyniem (Podole), gdzie przez wiele lat był proboszczem.
Ks. Chmielowski zasłynął jako twórca pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej wydanej pod imponującym tytułem Nowe Ateny albo Akademia wszelkiej sciencyi pełna, na różne tytuły jak na classes podzielona, mądrym dla memoryału, idiotom dla nauki, politykom dla praktyki, melancholikom dla rozrywki erygowana (.
(ur. Chojnic, zm. katolicki, doktor filozofii, parafii w Zakrzewie na Pomorzu Zachodnim, działacz Związku Polaków w Niemczech.
Rodzina i edukacja
Bolesław Domański, syn Franciszka i Ewy z d. Perszyk, urodził się w wielodzietnej rodzinie (miał sześcioro rodzeństwa), z dużymi tradycjami patriotycznymi (ojciec był nauczycielem i działaczem społecznym, wykładającym pod zaborami w języku polskim i kaszubskim, a sam ksiądz Domański był wujem prof.
Bronisław Bonawentura Markiewicz (ur. katolicki, założyciel Zgromadzenia Świetego Michała Archanioła (CSMA), wybitny pedagog.
Urodził się 13 lipca 1842 w diecezji przemyskiej, cenionym duszpasterzem i profesorem Seminarium Duchownego. W Włoch, gdzie został uczniem św. Jana Bosko. Po powrocie do Polski objął parafię w Miejscu Piastowym, gdzie zajmował się młodzieżą opuszczoną i zaniedbaną w utworzonych przez siebie zakładach wychowawczych.