(ur. Krakowie zm. PPS w kraju i na emigracji, poseł.
Młodość
Adam Ciołkosz urodził się w Krakowie w rodzinie o tradycjach demokratycznych i niepodległościowych. Jego ojciec Kasper był aktywnym społecznikiem i działaczem politycznym, matka Maria z Idzikowskich była córką powstańca styczniowego. W Tarnowa. Tu Adam ukończył Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Skauting i harcerstwo
Jeszcze w latach gimnazjalnych wstąpił do I Drużyny Skautowej im.
(ekonomistą oraz działaczem Rady Trzech (organu uznającego się za zbiorową głową państwa i będącego w opozycji do prezydenta Augusta Zaleskiego). W latach premiera rządu RP na wychodźstwie. .
To Polskiej Partii Socjalistycznej.
Andrzej Ziemski urodził się w Elektroniki Politechniki Warszawskiej (1972). Od 1978 roku zawodowo zajmuje się dziennikarstwem. Był m. in. redaktorem naczelnym gazety Sztandar Młodych. Działał w organizacjach młodzieżowych i studenckich.
Był sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, a od roku 2000 jest urzędującym wiceprezesem. Opublikował kilkaset artykułów publicystycznych, trzy książki i kilkanaście programów telewizyjnych.
(polski polityk, działacz PPS, premier rządu RP na wychodźstwie w latach 1955-1965.
W latach Legionów Polskich, a w latach Wojska Polskiego. Od roku PPS. W latach prezesem i wiceprezesem.
W roku Syberię. Od ambasady Polski w Jakucji. Został wydalony w rządu londyńskiego przy armii Polskiej na wschodzie. Od roku Wielkiej Brytanii.
Urząd prezesa rady ministrów rząduRP na wychodźctwie pełnił w latach 1955-1965.
(pseudonimy: Besem, Witold) (Hanny Szapiro, socjalista, działacz robotniczy i związkowy, inżynier elektryk. W latach 1889-1891 współorganizował i był członkiem Związku Robotników Polskich. Od 1899 działał w Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), a po rozłamie (w 1906) w PPS-Lewicy. W 1905 był współtwórcą związków zawodowych w Królestwie Polskim. Brał aktywny udział w pracy oświatowo-kulturalnej.
(ur. Krakowie, zm. Polskiej Partii Socjalistycznej, zwolennik współpracy z komunistami. Z wykształcenia doktor chemii.
W latach wojny więziony przez władze radzieckie, potem należał do władz Związku Patriotów Polskich i Krakowie. Od 1944 poseł do KRN, na Sejm Ustawodawczy, Sejm RP i PRL, w II, II i IV kadencji Sejmu pełnił funkcję Marszałka-Seniora (1957, 1961, 1965). .
(ur. 18 października 1835 zm. 1 lutego 1935), polski historyk, socjolog, polityk - działacz ruchu socjalistycznego oraz publicysta.
Członek korporacji akademickiej powstaniu styczniowym. Dopiero w Warszawy.
Polskę opuścił w 1878 i wyemigrował, do Szwajcarii, gdzie z S. Mendelsonem, K. Dłuskim i K. Hildtem wydawał pismo Równość, w którym w 1879 r. ukazał się tzw. program brukselski.
(ur. polski filozof i działacz polityczny związany z ruchem socjalistycznym. Autor pracy Socjalizm a państwo. W swoich dziełach kładł nacisk na związek życia politycznego i etyki.
Uważał, że w ustroju przyszłości - komunizmie - stowarzyszenia i spółdzielnie. Za konieczny warunek osiągnięcia nowego ustroju uznał wewnętrzne moralne przeobrażenie ludzi. .
(ur. 5 października 1909 w Bliżynie - zm. 9 stycznia 1997) - działacz polityczny, spóldzielca.
Wykształcenie niepełne wyższe (studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie).
Członek:
PPS od 1928
PS 1941-1943
RPPS 1943-1944
PPS 1944-1948
PZPR 1956-1970.
Od Moskwie rządu tymczasowego i Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej (1944 - 1947), poseł na Sejm 1947 - 1952.
Henryk Oskar Południak (ur. Katowicach, zm. 9 czerwca 1946 w Katowicach), działacz młodzieżowy PPS.
W styczniu 1945 był członkiem grupy działaczy PPS, wysłanych do Katowic przez Centralny Komitet Wykonawczy partii. Został wybrany w skład Wojewódzkiego Komitetu Robotniczego PPS (od marca 1945 śląsko-dąbrowski Wojewódzki Komitet Robotniczy z siedzibą w Katowicach). Od marca 1945 do kwietnia 1946 był przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Organizacji Młodzieży Uniwersytetu Robotniczego (OMTUR) w Katowicach; w opinii historyków "stworzył ze Śląska najpotężniejszy ośrodek omturowy w Polsce".
Polskiej Partii Socjalistycznej, w czasie wojny jeden z organizatorów pomocy polskim uchodźcom, którzy znaleźli się na Węgrzech.
Od urodzenia związany ze Śląskiem, uczestnik wszystkich trzech powstań śląskich, aktywny działacz plebistytowy. Od Gazety Robotniczej, w latach Katowic, od 1934 r. członek Rady Naczelnej PPS.
Po klęsce wrześniowej w Jozsefem Antallem wystawiał uchodźcom dokumenty, które wielu z nich - zwłaszcza uciekającym z Polski Żydom - uratowały życie.
(18601931) polski prawnik, publicysta, polityk.
Był jednym z założycieli Galicyjskiej Partii Robotniczej, członkiem zarządu Galicyjskiej Partii Socjaldemokratycznej i redaktorem lwowskiego Towarzystwa Uniwersytetu Ludowego im. Adama Mickiewicza, stałym delegatem najpierw Naczelnego Komitetu Narodowego.
Po roku Niemcami. .
Daszyński
Ignacy Ewaryst Daszyński (urodzony PPS, w 1930 jeden z założycieli J. Piłsudskiego, później jednak przeszedł do opozycji.
Zobacz skład rządu premiera Ignacego Daszyńskiego.
Pochodził z Podola, studiował nauki przyrodnicze w Szwajcarii. Od września Lwowie, gdzie stworzył kierowniczy ośrodek ruchu socjalistycznego w Galicji. Przewodniczył delegacji socjalistów polskich z trzech zaborów na II Międzynarodowy Kongres Robotniczy i Socjalistyczny II Międzynarodówki w Brukseli w dniach 16-23 sierpnia Krakowie i na 10 tygodni osadzony w więzieniu.
(socjalistyczny działacz polityczny, mason, przez długi czas Kopernik". Żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego. Wydawca Benedykta Chmielowskiego, Gabrieli Zapolskiej i, przede wszystkim, Jana Kasprowicza.
W latach Po Prostu". Klubu Krzywego Koła. W Listu 34. W KOR-u. Jeden z najbardziej aktywnych organizatorów pomocy dla represjonowanych robotników z Radomia i Ursusa. Od Piotra Ikonowicza) ideę odbudowy w kraju PPS, w której od 1987 był przewodniczącym Rady Naczelnej.
(ur. lekkoatletycznego lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.
Wieloletni działacz polityczny związany z Krzyszkowiaka i Chromika, był redaktorem naczelnym miesięcznika "Lekkoatletyka" i członkiem Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego. .