To jedna z nauk społecznych, zajmująca się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej z dążeniem do zdobycia, sprawowania i utrzymania władzy, teorią jej organizacji oraz funkcjami i charakterem państwa.
Anglosasi na określenie politologii używają terminu political science, a Francuzi - sciences politiques. Konferencja politologów w Paryżu (1948) pod egidą UNESCO zdecydowała o przyjęciu terminu nauka polityczna.
Ogół norm prawnych regulujących proces wyborów i obliczania ich wyników (ordynacja wyborcza).
Najczęściej termin "prawo wyborcze" stosowany jest jako uprawnienie do głosowania. Wyróżnia się wówczas czynne i bierne prawo wyborcze.
praw publicznych.
prezydenckich w Polsce). Stosowane są także inne ograniczenia, np. konieczność zamieszkiwania na danym terytorium przez określony czas lub wpłacenie odpowiedniej kaucji.
To hierarchiczny ustrój społeczny i polityczny, w którym władzę sprawują kobiety. Termin ten został wprowadzony przez Johanna J. Bachofena w 1861 roku w jego dziele Das Mutterrecht.
Wielu teoretyków przyjmuje, że społeczności prehistoryczne były skoncentrowane
wokół kobiety i prawdopodobnie w tym też okresie panował matriarchat.
Badacze wiążą rozwój matriarchatu z powstaniem społeczności kopieniaczych.
Postawa społecznopolityczna wyrażająca się w bezkrytycznym stosunku do własnego narodu oraz w pogardzie i nienawiści do innych narodów. Skrajna forma nacjonalizmu prowadząca do dyskryminacji i ucisku mniejszości narodowych. Przykładem szowinistycznej doktryny politycznej jest nazizm.
Zobacz też: dyskryminacja, ksenofobia, rasizm. .
Głosowania polega na tym, że preferencje wyborców mogą być cykliczne - czyli że relacja "większość preferuje X nad Y" nie jest przechodnia, nawet jeśli dla każdego wyborcy "wyborca preferuje X nad Y" jest !
Na przykład preferencje wyborców dla 3 kandydatów to, od najbardziej preferowanego:
Wyborca 1 - A B C
Wyborca 2 - B C A
Wyborca 3 - C A B
Jak widać 2/3 wyborców uważa że A jest lepszy niż B, 2/3 uważa że B jest lepszy niż C, i 2/3 uważa że C jest lepszy niż A.
Forma strajku w którym pracownicy, chcąc wymusić ustępstwa, decydują się nie jeść, ale godzą się na opiekę lekarską. Jest to najpoważniejszy protest pracowników wobec swoich pracodawców. .
Grupa ludzi, zamieszkująca obszar danego państwa, odróżniająca się od reszty społeczności językiem, kulturą, pochodzeniem etnicznym bądź religią. Zbiorowość ta charakteryzuje się poczuciem własnej odrębności, a także chęcią zachowania i przekazania swojej kultury następnym pokoleniom. Prawo międzynarodowe gwarantuje przestrzeganie praw tych zbiorowości.
Często za mniejszości narodowe uznaje się te grupy, które identyfikują się z narodem tworzącym niezależne państwo, jak przykładowo w Polsce: grupy etnicznej, np.
, gospodarki rynkowej i zmniejszenia nierówności społecznych.
Geneza
Nazwa wiąże się z powstaniem w Socjaldemokratycznej Parii Robotników (SPR) w Niemczech. Powstające wówczas partie i ugrupowania często zawierały w swoich nazwach słowo socjaldemokrtyczna lub socjalistyczna.
Koncepcja stworzona niezależnie przez Gaetano Moscę i proces polegający na tym, że elity po przegranej walce o władzę przechodzą do opozycji i wkładają więcej wysiłku, aby dojść do władzy. Tym samym ich szanse na objęcie władzy zwiększają się, zaś po dojściu do władzy elity tracą impet w dalszej o nią walce. W ten sposób następuje ciągła wymiana pozycji społecznych elit z opozycji i koalicji.