Pole Marsowe (łac. Campum Martium) to miejsce w starożytnym Rzymie, poza murami miasta, w zakolu Tybru, na zachód od Kapitolu. Obszar o powierzchni ok. 25 ha w czasach królewskich poświęcony był Marsowi. W okresie republiki odbywały się na nim ćwiczenia wojskowe i sportowe, przeglądy wojsk, zebrania komisji centurialnych oraz przeprowadzane co pięć lat spisy ludności.
Z czasem Pole Marsowe zostało zabudowane. Już w V w. p.n.e. wzniesiono na nim świątynię Apollina, a w III w. p.n.e. świątynie Bellony i Janusa. W II w. p.n.e., oprócz kolejnych świątyń zbudowano także teatr Pompejusza z świątynią Jowisza Statora.
Od początku panowania Augusta na Polu Marsowym wybudowano wiele budowli o charakterze publicznym. Powstały tu termy Agryppy, teatry Marcellusa i Balbusa, Panteon, ołtarz Ara Pacis, Mauzoleum Augusta, dwie kolumny (kolumna Antonina Piusa i zachowana kolumna Marka Aureliusza). Tyberiusz wzniósł łuk Nerona.
W 271 r. Aurelian otaczając Rzym nowymi murami obronnymi włączył Pole Marsowe do zespołu miejskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.