Pokładełko -
Pokładełko (ovipositor, terebra) - narząd przede wszystkim spotykany u owadów. Pokładełko służy do składania jaj do otworów w drzewie, mchu, zagłębień w ziemi, a wreszcie ciała innych organizmów.
Pokładełko rzeczywiste występuje m.in. u skoczogonków, jętek, ważek, prostoskrzydłych; jest to twór sztywny i długi, często wystający poza koniec ciała samicy (np. u koników polnych).
Pokładełko teleskopowe, czyli rzekome, jest ruchome, czasem wciągane do wnętrza; występuje u motyli, muchówek i chrząszczy.
Pokładełko pojawia się też u zwierząt kręgowych. Przykładem mogą być pławikoniki, których samice za pomocą pokładełka składają jaja do torby lęgowej samców. Tam jaja są zapładniane i czekają na wyklucie do czasu zakończenia tej niezwykłej "ciąży".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.