Pojezierze Lubuskie - południowa część Pojezierzy Południowobałtyckich, położone na południe od Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, po obu stronach rzeki Odry.
Rzeźbę terenu pojezierza cechują wysokie cokoły, zbudowane z pofałdowanych przez lodowiec warstw trzeciorzędowych, przedzielone równinami sandrowymi.
Wzniesienia przekraczają miejscami 200 m. Najwyższe – Bukowiec ( 227 m) - znajduje się na Pojezierzu Łagowskim, stanowiącym jego geograficzną część.
Występują tu liczne jeziora rynnowe. Do największych należą: Niesłysz i Zbąszyńskie.
Znajdują się tutaj duże obszary leśne (z udziałem buka) – Puszcza Rzepińska. Wokół wielu jezior i w dolinie Obry utworzono strefy chronionego krajobrazu ( np. Łagowski Park Krajobrazowy).
Region atrakcyjny turystycznie. Główne miasta: Świebodzin, Międzyrzecz, Sulechów, Słubice.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.