1.

Pojemnością elektryczną odosobnionego przewodnika nazywamy wielkość C równą stosunkowi ładunku q zgromadzonego na przewodniku do potencjału \[\varphi \] tego przewodnika.
\[C= \frac{q}{\varphi} \]

Odosbniony przewodnik znajduje się w tak dużej odległości od innych ciał, że wpływ ich pola elektrycznego jest pomijalny.

2.

Pojemność wzajemna dwóch naładowanych przewodników, zawierających ładunki q i -q wynosi:
\[C= \frac{q}{\varphi_1 - \varphi_2} \]

gdzie \[\varphi_1 \] i \[\varphi_2 \] to potencjały tych przewodników.

3.

Pojemność ogniwa (akumulatora, baterii) jest to użyteczna zdolność do przechowywania energii elektrycznej. Wyrażana bywa w amperogodzinach (Ah) lub miliamperogodzinach (mAh). Typowy akumulator samochodowy ma np. pojemność ok. 50 Ah, co oznacza, że jest zdolny dostarczać prąd 1 A przez 50 godzin; typowe akumulatorki miniaturowe rozmiaru R-9 (AA) miewają pojemność rzędu 700-2100 mAh, zatem prąd 70 mA mogą dostarczać przez 10-30 godzin. W praktyce nie jest możliwe całkowite wykorzystanie zgromadzonej w ogniwie energii elektrycznej bez jego zniszczenia lub uszkodzenia, tak więc do podawanych przez producentów danych trzeba podchodzić z conajmniej kilkunastoprocentową ostrożnością.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.