Poitiers -

Poitiers - miasto w zachodniej Francji, położona nad dopływem Loary, rzeką Clain. Stolica departamentu Vienne. Liczba mieszkańców: 83,4 tys. (1999)

Historia

Miejsce dwóch wielkich bitew:
  • Bitwa pod Poitiers - we wczesnym średniowieczu majordom na dworze króla Fryderyka IV, Karol Młot (przydomek otrzymał po bitwie) pobił wojska arabskie 17 października 732 r. Zwycięstwo uzyskane zostało głównie dzięki użyciu ciężkozbrojnej kawalerii, jaką Karol zorganizował przez zastosowanie strzemienia, po raz pierwszy w dziejach.
  • Bitwa pod Poitiers - w późnym średniowieczu w bitwie pod Poitiers, stoczonej 17-19 września 1356 r. w trakcie wojny stuletniej, rycerstwo francuskie zostało zdziesiątkowane przez łuczników walijskich, a król francuski Jan Dobry dostał się do niewoli.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.