Pogłówne jest podatkiem płaconym od osoby.
W Polsce podatek ten został wprowadzony w XVI wieku, jest to jedna z najstarszych form podatków. Dania ludności żyd. za opiekę monarszą; od początku XIV w. w formie p. wybierano też świętopierze, 1498 - 1520 podatek nadzwyczajny obejmujący także szlachtę i duchowieństwo, nakładany w związku z zagrożyeniem tatarskim i krzyżackim, płacony w wysokości zależnej od pozycji społecznej i urzędu; uchwalone przez sejm wielokrotnie w 2 poł. XVII w.; część p. płacona przez duchowieństwo, a następnie przez szlachtę nazywała się SUBSDIUM CHARITATIVUM dla zaznaczenia dobrowolności śwaidczenia; od 1717r. stały podatek na utrzymanie wojska.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.