W podziale terytorialnym Rosji wydziela się następujące rodzjae jednostek administracyjnych:
  • republiki,
  • kraj,
  • obwody,
  • miasta wydzielone,
  • obwody autonomiczne,
  • okręgi autonomiczne.
Poniższa lista przedstawia podmioty terytorialne wymienione w kolejności zapisanej w Konstytucji Federacji Rosyjskiej (rozdz. 3, art. 65).

Nazwa polska Nazwa rosyjska Kod podmiotu kod ISO 3166-2
Republika Adygeja (Adygeja) Республика Адыгея 01 RU-AD
Republika Ałtaj Республика Алтай 04 RU-AL
Republika Baszkortostan Республика Башкортостан 02 RU-BA
Republika Buriacja Республика Бурятия 03 RU-BU
Republika Dagestan Республика Дагестан 05 RU-DA
Republika Inguska Республика Ингушетия 06 RU-IN
Republika Kabardyno-Bałkarska Кабардино-Балкарская Республика 07 RU-KB
Republika Kałmucja Республика Калмыкия 08 RU-KL
Republika Karaczajo-Czerkieska Республика Карачаево-Черк ессия 09 RU-KC
Republika Karelia Республика Карелия 10 RU-KR
Republika Komi Республика Коми 11 RU-KO
Republika Mari Eł Республика Марий Эл 12 RU-ME
Republika Mordwa Республика Мордовия 13 RU-MO
Republika Sacha (Jakucja) Республика Саха (Якутия) 14 RU-SA
Republika Północna Osetia Республика Северная Осетия-Алания 15 RU-SE
Republika Tatarstan Республика Татарстан 16 RU-TA
Republika Tuwa Республика Тыва 17 RU-TY
Republika Udmurcka Удмуртская Республика 18 RU-UD
Republika Chakasja Республика Хакасия 19 RU-KK
Republika Czeczeńska Чеченская республика 20 RU-CE
Republika Czuwaska Чувашская Республика 21 RU-CU
Kraj Ałtajski Алтайский край 22 RU-ALT
Kraj Krasnodarski Краснодарский край 23 RU-KDA
Kraj Krasnojarski Красноярский край 24 RU-KIA
Kraj Nadmorski Приморский край 25 RU-PRI
Kraj Stawropolski Ставропольский край 26 RU-STA
Kraj Chabarowski Хабаровский край 27 RU-KHA
Obwód amurski Амурская область 28 RU-AMU
Obwód archangielski Архангельская область 29 RU-ARK
Obwód astrachański Астраханская область 30 RU-AST
Obwód biełgorodski Белгородская область 31 RU-BEL
Obwód briański Брянская область 32 RU-BRY
Obwód władimirski Владимирская область 33 RU-VLA
Obwód wołgogradzki Волгоградская область 34 RU-VGG
Obwód wołogocki Вологодская область 35 RU-VLG
Obwód woroneski Воронежская область 36 RU-VOR
Obwód iwanowski Ивановская область 37 RU-IVA
Obwód irkucki Иркутская область 38 RU-IRK
Obwód kaliningradzki Калиниградская область 39 RU-KGD
Obwód kałuski Калужская область 40 RU-KLU
Obwód kamczacki Камчатская область 41 RU-KAM
Obwód kemerowski Кемеровская область 42 RU-KEM
Obwód kirowski Кировская область 43 RU-KIR
Obwód kostromski Костромская область 44 RU-KOS
Obwód kurgański Курганская область 45 RU-KGN
Obwód kurski Курская область 46 RU-KRS
Obwód leningradzki Ленинградская область 47 RU-LEN
Obwód lipiecki Липецкая область 48 RU-LIP
Obwód magadański Магаданская область 49 RU-MAG
Obwód moskiewski Московская область 50 RU-MOS
Obwód murmański Мурманская область 51 RU-MUR
Obwód niżegorodzki Нижегородская область 52 RU-NIZ
Obwód nowgorodzki Новгородская область 53 RU-NGR
Obwód nowosybirski Новосибирская область 54 RU-NVS
Obwód omski Омская область 55 RU-OMS
Obwód orenburski Оренбургская область 56 RU-ORE
Obwód orłowski Орловская область 57 RU-ORL
Obwód penzeński Пензенская область 58 RU-PNZ
Obwód permski Пермская область 59 RU-RER
Obwód pskowski Псковская область 60 RU-PSK
Obwód rostowski Ростовская область 61 RU-ROS
Obwód riazański Рязанская область 62 RU-RYA
Obwód samarski Самарская область 63 RU-SAM
Obwód saratowski Саратовская область 64 RU-SAR
Obwód sachaliński Сахалинская область 65 RU-SAK
Obwód swierdłowski Свердловская область 66 RU-SVE
Obwód smoleński Смоленская область 67 RU-SMO
Obwód tambowski Тамбовская область 68 RU-TAM
Obwód twerski Тверская область 69 RU-TVE
Obwód tomski Томская область 70 RU-TOM
Obwód tulski Тульская область 71 RU-TUL
Obwód tiumieński Тюменская область 72 RU-TYU
Obwód uljanowski Ульяновская область 73 RU-ULY
Obwód czelabiński Челябинская область 74 RU-CHE
Obwód czytyński Читинская область 75 RU-CHI
Obwód jarosławski Ярославская область 76 RU-YAR
Miasto Moskwa г. Москва 77 RU-MOW
Miasto Sankt-Petersburg г. Санкт-Петербург 78 RU-SPE
Żydowski Obwód Autonomiczny Еврейская автономная область 79 RU-YEV
Agiński Buriacki Okręg Autonomiczny Агинский Бурятский автономный округ 80 RU-AGB
Komi-Permiacki Okręg Autonomiczny Коми-Пермяцкий автономный округ 81 RU-KOP
Koriacki Okręg Autonomiczny Корякский автономный округ 82 RU-KOR
Nieniecki Okręg Autonomiczny Ненецкий автономный округ 83 RU-NEN
Tajmyrski Okręg Autonomiczny Таймырский Долгано-Ненецкий) автономный округ 84 RU-TAY
Ust'-Ordyński Buriacki Okręg Autonomiczny Усть-Ордынский Бурятский автономный округ 85 RU-UOB
Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny Ханты-Мансийский автономный округ 86 RU-KHM
Czukocki Okręg Autonomiczny Чукотский автономный округ 87 RU-CHU
Ewenkijski Okręg Autonomiczny Эвенкийский автономный округ 88 RU-EVE
Jamało-Neniecki Okręg Autonomiczny Ямало-Ненецкий автономный округ 89 RU-YAN
Terytoria poza granicami Federacji Rosyjskiej, podlegające Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Rosji Территории, находящиеся за пределами РФ и обслуживаемые Управлением режимных объектов МВД России - -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.