Podwzgórze (łac. Hypothalamus) to część podkorowa mózgowia, która nadzoruje reakcje bezwiedne organizmu. Od podwzgórza zależy homeostaza organizmu. Jest to ośrodek podkorowy autonomicznego układu nerwowego. Wydziela hormony, które kontrolują aktywność wydzielniczą przysadki wśród nich wyróżniamy- hormon uwalniający tyreotropinę, luliberynę, somatostatynę, somatoliberynę, hormon uwalniający kortykotropinę, hormon uwalniający prolaktynę (dopamina), prolaktoliberynę, czynnik uwalniający hormon melanotropowy i czynnik hamujący uwalnianie hormonu melanotropowego, a także wazopresynę i oksytocynę.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.