Podolska Brygada Kawalerii (Stanisławów) - związek operacyjny Wojska Polskiego podczas Wojny Obronnej 1939.

Wojna Obronna

Początkowo miała należeć do Armii Łódź gen. Juliusza Rómmla, ale weszła w skład Armii Poznań.
Od początku września bez styczności z nieprzyjacielem, w odwrocie z rejonu Poznania.
Od 8 września brygada bierze udział w Bitwie nad Bzurą, początkowo jako osłona prawego skrzydła wojsk polskich. 9 września brygada zdobyła Wartkowice i Pawęczew, dzięki czemu opanowała główną linię łączności i zaopatrzenia niemieckiego 10 Korpusu. W następnych dniach przeciwdziałała kontratakowi niemieckiej 221 DP w kierunku na Wartkowice.
Po wycofaniu polskich wojsk z południowego brzegu Bzury, brygada przebijała się do Puszczy Kampinoskiej. 20 września wraz z elementami Wielkopolskiej i Pomorskiej Brygad Kawalerii przebiła się do Warszawy. Z tych jednostek 23 września sformowano Zbiorczą Brygadę Kawalerii gen. Romana Abrahama. W obronie Warszawy aż do jej kapitulacji.

Dowódcy

  • płk dypl. Leon Strzelecki (w 1939)
  • gen. Roman Abraham (od 23 września 1939

Tradycje

Tradycje kultywuje 6 Brygada Kawalerii Pancernej ze Stargardu Szczecińskiego.

Skład w 1939

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.