Podolekraina historyczna nad środkowym Dniestrem i Bohem.
Historia Podole zamieszkałe było już od prehistorii. W neolicie zasiedlała go ludność kultury pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych.
Do XIV wieku Podole przynależało do księstw ruskich. Po 1366 r. częściowo, a od 1569 całkowicie w składzie Rzeczypospolitej (Korony). Obejmowało w przybliżeniu dawne województwa podolskie i bracławskie. W latach 1672-1699 część Podola wraz z Kamieńcem Podolskim opanowana została przez Turcję. Po 1772r. zachodni skrawek przejęty przez Austrię, reszta 1793 włączona do Rosji jako gubernia podolska. Od 1918 część zach. (Tarnopolskie) w Polsce, od 1939 całe Podole w składzie USRR.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.