Podnoszenie ciężarów - dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie, dwiema technikami - rwaniem i podrzutem.
Rwanie polega na uniesieniu sztangi z pomostu bezpośrednio ponad głowę i przytrzymanie jej. Zawodnicy wykonujący ten bój trzymają sztangę w tzw. szerokim uchwycie. Natomiast podrzut jest bojem, w którym zawodnicy podnoszą sztangę najpierw na klatkę piersiową, po czym następuje tzw. "wybicie góry", czyli uniesienie sztangi ponad głowę. Każdy z zawodników ma prawo do trzech prób w każdej konkurencji.
Podnoszenie ciężarów jest dyscypliną olimpijską od 1896. Pierwsze zawody olimpijskie rozegrano bez podziału na katygorie wagowe. Obecnie rozgrywane są w 8 kategoriach wagowych mężczyzn i 6 kobiet.
W 1997 fachowe pismo "World Weightlifting" opublikowało listę 10 najlepszych sztangistów wszech czasów:
1. Naim Suleymanoglu (Turcja)
2. Imre Foeldi (Węgry)
3. Waldemar Baszanowski (Polska)
4. Mohammad Nassiri (Iran)
5. Tommy Kono (USA)
6. Arkadij Worobiew (ZSRR)
7. Wasilij Aleksejew (ZSRR)
8. Norbert Schemansky (USA)
9. Jurik Wardanjan (ZSRR)
10. Yoshinobu Miyake ( Japonia)

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.