Pliszka górska
Pliszka_górska -
Motacilla cinerea cinerea - samiec w szacie godowej
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Podgromada: Neornithes
Nadrząd: neognatyczne
Rząd: wróblowe
Rodzina: pliszkowate
Gatunek: pliszka górska
Podgatunki: M. cirenea cinerea
M. cinerea patriciae
M. cinerea schmitzi
M. cinerea canariensis
M. cinerea melanope
M. cinerea robusta
Nazwa systematyczna
Motacilla cinerea
Pliszka górska (Motacilla cinerea, Tunstall) - mały ptak śpiewający z rodziny pliszkowatych, zamieszkujący w zależności od podgatunku: Ptaki z północy wędrowne. Osobniki europejskie zimują w południowej Afryce, a azjatyckie] w Azji Południowej. Polskie ptaki przelatują w marcu-kwietniu i wrześniu-październiku.
Cechy gatunku
Samiec w szacie godowej ma czarne podgardle ograniczone od góry białym wąsem, wierzch głowy, kark i grzbiet szare, a spód intensywnie żółty. Saica i samiec w szacie spoczynkowej nie maja czarnej plamy na podgardlu, lecz kolor żółty płynnie przechodzi przez biały do szarości wierzchu ciała.

Wymiary średnie
Długość ciała ok. 18-19 cm.
Rozpiętość skrzydeł ok. 25-27 cm.
Waga ok. 15-21 g.

Biotop
Brzegi potoków i rzek o rwącym nurcie, zazwyczaj w górach lecz spotykana również nad spełniającymi te warunki terenach nizinnych.

Gniazdo
W szczelinach skał i kamieni nad brzegami wód, zawsze osłonięte od góry, a także w ścianach budynków i mostów.

Jaja
W ciągu roku wyprowadza zazwyczaj dwa lęgi, składając w maju-lipcu 4-6 białych lub szarawych pokrytych gęstymi, jasnobrązowymi plamkami jaj o średnich wymiarach 19x14 mm.

Wysiadywanie
Jaja składane wysiadywane są przez okres 12-14 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po 12-13 dniach. Często wysiaduje jajo kukułki.

Pożywienie
Bezkręgowce zbierane na brzegu.

Ochrona
Gatunek chroniony.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.