Pleszew, miasto powiatowe w południowej części województwa wielkopolskiego na Wysoczyźnie Kaliskiej nad rzeką Ner.

Komunikacja

Znajduje się w odległości około 25 kilometrów od Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego i z każdego z tych miast kursują do Pleszewa autobusy komunikacji miejskich (Kaliskie Linie Autobusowe - linie nr: 12A,20,21,22,23,24, Miejski Zakład Komunikacji Ostrów - linia P).
Stacja kolejowa Pleszew znajduje się w położonej 2 km od miasta wsi Kowalew. Jest połączona z centrum kolejką wąskotorową - pozostałością dłuższej linii kursującej do Krotoszyna.
Miasto leży na skrzyżowaniu dróg krajowych 11 (Poznań-Pleszew-Ostrów-Bytom) i 12 (Łęknica-Pleszew-Kalisz-Piotrków Trybunalski). Posiada zewnętrzną obwodnicę dla trasy 11 i wewnętrzną dla trasy 12.

Historia

Przez okolice Pleszewa przechodził w przeszłości szlak bursztynowy. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1283. Powiat pleszewski utworzono w roku 1818. Mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli w ruchu antygermanizacyjnym (Wiosna Ludów 1848, poparcie dzieci wrzesińskich przez uczniów miejscowych szkół, polskie wystawy gospodarcze w latach 1868 i 1912) i w powstaniu wielkopolskim. Powiat pleszewski zlikwidowano w roku 1933, później istniał jeszcze w latach 1956-1975 oraz od 1999. W latach wojny stacjonował w Pleszewie 70 pułk piechoty wielkopolskiej, uczestniczący m.in. w bitwie nad Bzurą. II wojna światowa zakończyła się w Pleszewie 24 stycznia 1945 roku.

Zabytki

  • rynek z tzw. turbinowym układem wychodzących ulic i zabytkową, przeważnie jednopiętrową zabudową mieszkalną z XIX wieku,
  • ratusz z 1835 roku, kryty naczółkowym dachem,
  • kościół św. Jana z 1816 roku, przy budowie wykorzystano mury poprzedniego, spalonego kościoła gotyckiego, klasycystyczne wyposażenie wnętrza,
  • kościół św. Floriana, prezbiterium gotyckie, z XV/XVI wieku, nawa drewniana, z 1745, barokowe wyposażenie wnętrza, dwie rzeźby późnogotyckie,
  • kościół Zbawiciela, ewangelicko-augsburski, z połowy XIX wieku,
  • liczne miejsca martyrologii.

Znane osoby związane z Pleszewem

Miasta partnerskie

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.