Delfiny słodkowodne
Platanistidae -
Inia - jeden z czterech gatunków delfinów słodkowodnych
Systematyka
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: walenie
Podrząd: zębowce
Rodzina: delfiny słodkowodne
Nazwa systematyczna
Platanistidae
Delfiny słodkowodne (Platanistidae) - wodne ssaki łożyskowe zaliczane do rzędu waleni. W odróżnieniu od większości delfinów żyją w wodach o niskim zasoleniu, jak rzeki i jeziorach czasami w głębi lądu.
Wszystkie gatunki delfinów słodkowodnych są rzadkie i mniej lub bardziej zagrożone wyginięciem. W rodzinie tej wyróżnia się cztery rodzaje, do których zalicza się tylko 4 gatunki: Jest prawie pewne, że grupa ta jest polifiletyczna, a więc w zasadzie nie powinna być wyróżniana jako pojedynczy takson. Według części specjalistów każdy rodzaj zasługuje na wyróżnienie własnej rodziny. W klasyfikacji polskiej jednak najczęściej klasyfikuje się je w rodzinie delfinów słodkowodnych.
Co prawda, ludzie czynią usilne starania, aby wszystkie te gatunki przetrwały, ale np. delfina chińskiego, na całej długości rzeki Jangcy (ok. 600 kilometrów) jest tylko ok. 500 osobników.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.