Piotr VII (3 września 1949 - 11 września 2004), patriarcha Aleksandrii i całej Afryki autokefalicznego Kościoła Prawosławnego od 21 lutego 1997.
Urodzony we wsi Sichari na Cyprze jako Petros Papapetrou. W wieku 12 lat wstąpił do klasztoru Przenajświętszej Bogurodzicy. Przyjął święcenia biskupie w 1983; był bliskim współpracownikiem patriarchy Aleksandrii i całej Afryki Parteniosa III. Po śmierci Parteniosa (1996) został wybrany jego następcą 21 lutego 1997 i objął urząd 9 marca t.r.
Zginął w wypadku wojskowego śmigłowca typu Chinook, który rozbił się u wybrzeży Grecji. Patriarcha leciał z Aten na oddaloną o 638 km Górę Athos, znane w świecie centrum prawosławia. W katastrofie śmierć poniosło ponadto 16 osób, w tym brat patriarchy Piotra oraz trzej inni biskupi Kościoła Aleksandrii: metropolita Kartaginy Chrysostomos, metropolita Port Saidu Irenaios i biskup Madagaskaru Nectarios.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.