Pilsko - drugi po Babiej Górze co do wysokości masyw górski w Beskidzie Żywieckim. Wysokość niższego wierzchołka (po stronie polskiej) - 1542 m n.p.m. i wyższy - po stronie słowackiej o nazwie Mechy - 1557 m.
Masyw Pilska zbudowany jest z piaskowców magurskich. Oba wierzchołki są nagie i roztacza się z nich malowniczy widok.

Turystyka

W okresie poza-zimowym na szczycie polskim funkcjonuje turystyczne przejście graniczne. W zimie po polskiej stronie granicy działa kilka orczykowych wyciągów narciarskich i udostępnionych jest kilkanaście tras zjazdowych.
U podnóża znajdowało się do niedawna tzw. stare schronisko na Hali Miziowej, drewniany barak, pozostałość po spalonym drewnianym schronisku. Jego funkcję przejął całkowicie ukończony w 2003 roku murowany, duży budynek. Wyburzanie starego schroniska, choć oprotestowane przez liczną rzeszę miłośników jego atmosfery, rozpoczęto w 2004 roku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.