Pierwsza_wojna_angielsko-holenderska -
1653r., Jan Abrahamsz Beerstraaten, 1654 r.

Pierwsza wojna angielsko–holenderska toczyła się od 10 lipca 1652 r. do 5 kwietnia 1654 r.
Przyczyną konfliktu było dążenie obu stron do objęcia przewagi w handlu morskim. Bezpośrednią przyczynkiem rozpoczęcia wojny było ogłoszenie w październiku 1651 r. Aktu nawigacyjnego (Navigation Act), zezwalającego na import towarów do Anglii wyłącznie okrętom brytyjskim, kolonialnym lub kraju, z którego pochodził dany towar. Akt ten był skierowany wyraźnie przeciwko Holendrom, którzy byli wówczas głównymi pośrednikami w handlu z Anglią. Konflikt dodatkowo zaostrzył się w momencie gdy holenderski admirał Maarten Tromp odmówił udzielenia flagowego salutu i wyrażenia zgody na przeszukanie własnego okrętu przez angielski szwadron.
Wówczas Holendrzy z pomocą Duńczyków zablokowali Morze Bałtyckie dla angielskiego handlu. W odpowiedzi Anglicy utworzyli silną blokadę morską wybrzeży holenderskich. Po przegranej bitwie pod Scheveningen 31 lipca 1653 r. Holendrzy stracili ostatecznie szansę na przerwanie blokady angielskiej i poprosili o rozejm.
Porozumienie pokojowe zawarto 5 kwietnia 1654 r. w Westminster. W wyniku układu Holendrzy zobowiązali się do oddawania salutów okrętom przeciwnika i wypłacenia odszkodowania kupcom angielskim.
Flotą angielską dowodził w tej wojnie admirał Robert Blake. Dowódcą floty holederskiej był Maarten Tromp.
Wydarzenia 1 wojny angielsko-holenderskiej
  • 1652 Bitwa morska pod Plymoth
  • 1652 Bitwa morska pod Dungeness
  • 1653 Bitwa morska pod Portland
  • 1653 Bitwa morska w zatoce Gabbard
  • 1653 Bitwa morska pod North Foreland
  • 1653 Bitwa morska pod Scheveningen
Zobacz też
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.