Pierre de Coubertin (1863–1937) - francuski baron, historyk i pedagog, uważany jest za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego. Założyciel i prezes (1896-1925) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).
Po zakazaniu igrzysk, które rozgrywano do 394 r. n.e., następne odbyły się dopiero po 15 stuleciach. To właśnie baron Pierre de Coubertin zainicjował wznowienie międzynarodowej, sportowej rywalizacji. W 1888 roku w Paryżu przedstawił swój projekt olimpijski. Założył Międzynarodowy Komitet Olimpijski, piastując stanowisko drugiego przewodniczącego (po Greku M. Demetriusie Vikelasie) do 1925 roku. Zaprojektował flagę olimpijską - pięć kolorowych splecionych ze sobą kół symbolizujących poszczególne kontynenty. Jako arystokrata i pedagog, uważał sport nie tylko za środek hartowania ciała, ale przede wszystkim za uniwersalną metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.