Piero Marini (ur. 13 stycznia 1942 w Valverde) - włoski duchowny katolicki, jeden z najbliższych (obok Stanisława Dziwisza i Jamesa Harveya) współpracowników Jana Pawła II, arcybiskup.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1965, następnie rozpoczął służbę w kurii rzymskiej jako liturgista, co było zgodne z jego doktoratem w tej dziedzinie. Od 1987 Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, od 1998 biskup tytularny Martirano (święceń biskupich udzielił mu 19 marca 1998 papież z towarzyszeniem kardynałów Sodano i Macharskiego), od 2003 arcybiskup.
Piero Marini towarzyszył Janowi Pawłowi II przez 18 lat, przygotowywał jego pielgrzymki; nazywany był "cieniem Papieża", ale także "misterem Watykanu". Zorganizował uroczystości żałobne i pogrzeb Ojca Świętego.
Piero Marini był notariuszem na konklawe w kwietniu 2005. Obecnie dalej pełni swoją funkcję przy Benedykcie XVI.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.