W eschatologiach religii uznających życie pozagrobowe, piekło to miejsce przebywania lub stan dusz zmarłych, potępionych za grzechy lub winy wobec bogów popełnione na ziemi.
  • W religiach pierwotnych i starożytnych piekło było umiejscawiane przeważnie pod ziemią, a wyobrażenia doznawanych w nim kar były kształtowane na wzór doczesnych cierpień człowieka (głód, pragnienie, tortury). Także siedziba złych duchów.
  • W judaizmie obok podziemnego miejsca dla przebywania wszystkich zmarłych (szeol), istnieje pojęcie miejsca kary dla potępionych (gehenna).
  • W chrześcijaństwie piekło jest stanem potępionych aniołów i dusz zmarłych, na zawsze pozbawionych daru oglądania Boga (poena damnationis), dręczonych cierpieniami fizycznymi (poena sensus) i wyrzutami sumienia (poena vermis).

Piekło w sztuce

W malarstwie wizerunki piekła z największą chyba fantazją przedstawiał Hieronim Bosch (zobacz) (zobacz)
Najbardziej znany literacki obraz piekła to Boska Komedia Dantego.

Ciekawostki

"Piekło jest dla Greene'a czymś w rodzaju ekskluzywnego klubu nocnego, do którego dostęp mają tylko katolicy"
George Orwell

Piekło (i jego mieszkańcy) są częstym tematem przysłów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.